btnmenu

021-77751404

شماره ثبت اختراع پرپین : 83533

salamatpars
btnmenu

پک ضد ریزش مخصوص موهای رنگ شده

     سه شنبه ۰۳ مرد ۱۳۹۶ ,      بدون دیدگاه ,     

    اشتراک گذاری مطلب :
  • facebook
  • twt
  • google

رنگ مو

رنگ کردن مو ، قدمتی دیرینه دارد انسان‌ها از زمان‌های بسیار دور علاقه بسیاری به رنگ کردن موهای‌شان داشته‌اند و با استفاده از گیاهانی مثل حنا موهای‌شان را رنگ می‌کردند . البته این علاقه تا به امروز هم ادامه یافته است . بسیاری از خانم‌ها موهایشان را چندین بار رنگ و مش کرده‌اند و به همین دلیل موهایی خشک و وز شده پیدا کرده اند . در این مواقع استفاده از یک شامپوی مناسب و نرم کننده خوب می‌تواند گره از کار موها بگشاید ؛

 

آشنایی با رنگ موهای شیمیایی

رنگ موها به دو دسته تقسیم می‌شوند : رنگ‌ موهای موقت و رنگ‌ موهای دائمی .

الف) رنگ موهای موقت

در زیر شاخه رنگ موهای موقت ،  یک دسته دیگر هم وجود دارد که به آنها نیمه ‌موقت می‌گویند . رنگ موهای موقت رنگ ‌هایی هستند که فقط به اندازه یک بار شامپو زدن دوام دارند . این رنگ‌ها به داخل مو نفوذ نمی‌کنند و تنها روی ساقه مو قرار می‌گیرند . رنگ‌های نیمه‌ موقت که بیشتر برای موهای سفید کاربرد دارند ، به اندازه ۴ تا ۶ بار شامپو زدن روی مو ماندگاری دارند . این رنگ‌ موها به دلیل داشتن مواد اکسیدان ضعیف و نداشتن آمونیاک به موها صدمه کمتری می‌زنند و حتی گاهی به عنوان تقویت‌کننده رنگ طبیعی مو نیز به کار می‌روند .

 

ب) رنگ موهای دائمی یا ثابت

ماندگاری و پایداری این رنگ ها، روی موها بیشتر و طولانی‌تر است . این رنگ‌ها رایج‌ترین رنگ‌های مصرفی در سالن‌های آرایشی هستند و اغلب مردم ترجیح می‌دهند که از این رنگ‌ها استفاده کنند ، اما از تاثیرات مخرب احتمالی آنها روی مو و پوست سر غافل هستند . رنگ موی دائمی ، حاوی آمونیاک و اکسیدان است . اکسیدان به عنوان کاتالیزور عمل کرده و باعث می‌شود که رنگ به صورت دائمی روی مو باقی بماند ، اما به دلیل آسیبی که اکسیدان‌های قوی به مو می‌زنند ، بهتر است از اکسیدان‌های ضعیف‌تر استفاده شود . اکسیدان‌های قوی ، سولفورهای بیشتری از مو را پاک می‌کنند ، در نتیجه مو سفت شده و قطرش کاهش می‌یابد .

آمونیاک با جدا کردن کوتیکول مو ، به رنگ اجازه می‌دهد که به داخل مو نفوذ کند ، اما در برخی از رنگ‌ موها میزان آمونیاک به قدری زیاد است که پیوندهای ســولفور مو را بیش از حد از هم جدا می کند ، در نتیجه مو نازک و شکننده می‌شود .

رنگ کردن مو در دوران بارداری ممنوع

از آنجایی که تحقیقات در این زمینه هنوز تکمیل نشده ، نمی‌توان ادعا کرد که صددرصد رنگ مو تاثیر مضری بر روی جنین دارد ، اما همان‌طور که می‌دانید پوست کف سر می‌تواند مقداری از مواد شیمیایی موجود در رنگ را جذب کرده و وارد جریان خون کند و از آنجایی که سه ماهه اول بارداری ، زمان شکل‌گیری جنین بوده و جنین در این زمان بسیار حساس و آسیب‌پذیر است ، پس به زنان باردار توصیه می‌شود بهتر است که تا پایان دوران بارداری از رنگ‌های شیمیایی استفاده نکنند ، خصوصاً در سه ماه اول بارداری .

این رنگ‌ها می‌توانند باعث سقط جنین شوند ، لذا استفاده از آن در دوران بارداری به هیچ وجه توصیه نمی‌شود .

 

عوارض رنگ مو

برخی از محققان معتقدند که استفاده زیاد از رنگ موهای شیمیایی باعث سرطان مثانه و لنفوم غیر هوچکین (نوعی سرطان خون) می‌شود. همچنین استفاده مکرر یا نادرست از رنگ موها به خصوص رنگ موهای دائمی ، باعث آسیب موها و بروز موخوره می شود . خشک و زبر شدن و شکنندگی موها نیز از آسیب‌هایی است که در اثر از بین رفتن چربی مو به وجود می‌آید .

استفاده مکرر از رنگ مو سبب ایجاد حساسیت‌های پوستی ، شوره سر ، خارش و حتی قرمزی پوست سر می‌شود . چنانچه مواد شیمیایی موجود در رنگ قوی باشد و فرد نسبت به این مواد حساسیت داشته باشد ، ممکن است سوختگی در سر ایجاد شود که اثرات آن حتی می‌تواند تا آخر عمر باقی بماند . این حساسیت به دلیل وجود ماده‌ای به نام پارافنیلین دیامین (PPD)‌ در رنگ مو است. معمولاً علائم این حساسیت شامل قرمزی پوست سر ، خارش ، سوزش و ایجاد تاول و کنده شدن پوست سر است . به دلیل حساسیتی که این ماده در برخی از افراد ایجاد می‌کند ، در تعدادی از کشورها استفاده از این ماده در رنگ موها ممنوع شده و در بسیاری از رنگ موها درصد آن بسیار کاهش یافته است ، اما به هر حال افرادی که به این ماده حساسیت دارند ، نباید از این رنگ موها استفاده کنند .

 

 

 

دکلره با موها چه می ‌کند؟

امروزه برای رنگ ‌پذیری بیشتر موها از دکلره کردن استفاده می ‌شود. bleaching یا دکلره کردن برای از بین بردن رنگ زمینه ‌ای استفاده می ‌شود ؛ به طوری که یک آلکالن اکسیداتیو قوی روی مو قرار می ‌گیرد و می تواند رنگدانه‌ های مو را اکسیده و روشن کند . در این حالت مو به رنگ زرد یا زرد مایل به قرمز (بسته به رنگ زمینه ‌ای مو) در می ‌آید و در صورت ادامه مصرف ، یک رنگ پلاتینی روی مو ایجاد می ‌شود که می ‌توان انواع رنگ ‌های دلخواه را روی آن ایجاد کرد .

این کار اگر در خانه انجام شود با پراکسید هیدروژن ۶ درصد انجام می ‌شود، ولی در آرایشگاه ‌ها برای تسریع و نتایج مقبول‌ تر، از انواع بسیار قوی ‌تر ‌آن استفاده می ‌شود که در عرض نیم ساعت می‌ تواند پایه مو را کاملاً روشن کند. این کار برای مو بسیار آسیب‌ رسان بوده و باعث خشکی شدید مو و ضعیف شدن ساقه مو و شکنندگی بارز آن می ‌گردد.

در ضمن لازم است بعد از دکلره کردن، موها با یک شامپوی مخصوص با PH اسیدی شستشو داده شود و نیز مصرف نرم ‌کننده و ماسک ‌های مرطوب کننده مو و نیز مصرف مواد محافظ موقع استحمام و پس از آن توصیه می ‌شود .

علاوه بر آسیب‌ بدنه موها ممکن است حساسیت تماسی یا آلرژیک موقع دکلره کردن نیز ایجاد شود که درمان آن ها در بعضی از موارد بسیار مشکل است.

بعضی از سالن‌ های آرایشی در سال‌ های اخیر برای کم کردن حساسیت ‌های پوستی ، لوسیون و یا قطره‌ های حاوی کورتونی  را نیز با مواد مورد نظر مخلوط می ‌کنند .

توصیه هایی برای کاهش اثرات مضر رنگ مو

برای رنگ کردن موها توصیه می‌شود که به متخصصان امر مراجعه کنید و هرگز خودتان اقدام به این کار نکنید . همچنین برای کاهش اثرات سوء رنگ‌های شیمیایی بهتر است :

از رنگ موهای استاندارد و دارای مجوز وزارت بهداشت استفاده کنید.

بیشتر از زمان مورد نیاز ، رنگ را بر روی سر باقی نگذارید.

– بعد از استفاده از رنگ ، سر را با آب خوب بشویید.

– رنگ موهای مختلف را باهم مخلوط نکنید ، زیرا ممکن است مواد مضری ایجاد شود.

– هنگام استعمال رنگ مو از دستکش استفاده کنید.

– قبل از رنگ کردن مو با یک شامپوی مناسب ، موها را شستشو دهید.

– هرگز بعد از رنگ کردن موها از مواد صاف‌کننده یا فرکننده استفاده نکنید.

– پس از رنگ کردن ، از مواد تقویت‌کننده مو استفاده کنید.

– از عوض کردن مکرر رنگ مو اجتناب کنید.

– رنگ مو را در فاصله های زمانی طولانی تری استفاده کنید ، زیرا هر چند عوارض رنگ مو در درازمدت پدید می آید ، ولی هر چه فاصله زمانی رنگ کردن موها طولانی تر شود، بهتر است.

 

آیا می توان با داشتن رنگ های مختلف روی موها آنها را سالم نگه داشت؟

یکی از مهم ترین نکات در مورد سلامت مو این است موها به هر رنگ و مدلی که باشند باید مرتب تقویت شوند. موهای طبیعی که فاقد رنگدانه شیمیایی یا گیاهی هستند با تغذیه سالم ،کوتاهی و شستشوی مرتب و استفاده حداقل از حرارت سشوار یا اتو و… سالم و درخشان می مانند ولی در مورد موهای رنگ ، فر ، دکلره ویا صاف شده به صورت شیمیایی باید مراقبت های مرتب زیر نظرمتخصصین صورت گیرد و نکته بسیار مهم این است که این افراد نباید از تقویت کننده ها و رنگ های گیاهی استفاده کنند زیرا مواد شیمیایی و گیاهی در تضاد هستند و استفاده از این مواد با هم باعث پوسیدگی و خرد شدن تدریجی موها می شود.

 

استفاده از رنگ ها ، اکسیدان و پودر های دکلره نا مرغوب دارای آمونیاک بالا و همچنین انجام رنگ و مش و سایر خدمات پیرایشی توسط افراد غیر متخصص باعث ریزش ، پوسیدگی و آسیب های جدی به ساقه و ریشه مو میشود که در بسیاری از موارد قابل بازگشت و ترمیم نیست.

 

استفاده از مواد مراقبت از مو مانند ویتامینه ها ، نرم کننده چقدر مفید است؟

اگر انجام خدمات رنگ و مش وفر و… به صورت صحیح باشد ، به علت این که در حین انجام PH مو تغییر پیدا کرده و دریچه های ریز روی ساقه مو باز می شود با استفاده از نرم کننده و ویتامینه ها میتوان این دریچه ها را بست و PH مو را به حالت نرمال برگرداند . ولی در مورد ماده کراتین کمی متفاوت است . این ماده ساختاری شبیه به پروتئین داخل مو به همین نام دارد که به گفته سازندگان آن با ورود به ساختار مو توسط حرارت جایگزین ماده اصلی از دست رفته شده و از شکستن و خرد شدن مو جلوگیری می کند. این سرویس که کمی هم گران است در مورد موهایی که به صورت شیمیایی آسیب دیده و ساقه آن خرد و شکننده و زبر شده اند کاربرد دارد و کمکی به توقف ریزش مو نمی کند.

 

موهای ما در اثر کدام کارهای ما آسیب می‌بینند؟

شستن بیش از حد موها ، به خصوص در مورد موهای بلند و عدم استفاده از شامپوهای ملایم، افراط در برس کشیدن یا شانه کردن ، سشوار کشیدن بیش از اندازه ، فر کردن موها ، رنگ کردن موها با رنگ‌های دایمی ، بی‌رنگ کردن موها و بالاخره تأثیر شرایط محیطی مانند اشعه ماورای‌ بنفش خورشید ، باد و آب استخرها، همگی موجب آسیب سطح خارجی یا همان کوتیکول مو می‌شوند . لذا کوتیکول‌ و رشد موها معمولاً تحت‌تأثیر قرار می‌گیرند.

 

چرا باید از نرم کننده‌ استفاده کرد؟

بیرونی ‌ترین لایه تنه مو را کوتیکول تشکیل می‌دهد و نمای ظاهری موها به سلامت و یکدست بودن این لایه بستگی دارد . خصوصیاتی مانند نرمی ، شفافیت ، انعطاف‌پذیری و… به طور عمده مربوط به این لایه است  نرم کننده‌  روی سطح خارجی مو تأثیر می‌گذارد . شفافیت مو در نتیجه انعکاس نور در سطح هر یک از تارهای مو است و اگر این سطح در اثر کاهش این انعکاس آسیب ببیند ، شفافیت مو کم می‌شود . با آسیب دیدن سطح مو در قسمت تنه ، شارژ‌های الکترواستاتیک ایجاد می‌شود که موجب دور شدن موها از هم شده و شانه کردن و مرتب کردن آنها مشکل خواهدشد . لطافت و صافی مو به دلیل یکدست بودن و نظمی است که در کوتیکول مو وجود دارد . کوتیکول سالم و طبیعی دارای نظم ظاهری مشابه سلول‌های چیده شده روی سقف خانه‌هاست . در صورت آسیب رسیدن به این کوتیکول ، سطح مو خراب و نامنظم می‌شود و مو حالت خشن پیدا می‌کند . بنابراین شاهد کدر شدن و حتی شکستن و دو شاخه شدن انتهای مو  (موخوره) خواهیم بود .

مگر اشعه‌ فرابنفش چه آسیبی به موها می‌زند؟

یکی از علل آسیب کوتیکول مو ، اشعه فرا بنفش خورشید است و این مساله به خصوص در مورد موهای رنگ‌کرده صادق است . نور خورشید علاوه بر آسیب به ساقه ی مو ، موجب کم شدن و از بین رفتن رنگ موهای رنگ شده نیز می‌شود . امروزه بسیاری از نرم‌کننده‌های مخصوص موهای رنگ شده حاوی مواد ضدآفتاب اند تا از تأثیر اشعه مخرب فرابنفش روی موهای رنگ‌شده بکاهند .

 

نرم کننده‌ها حاوی چه موادی هستند که می‌توانند در ظاهر موها این قدر مؤثر باشند؟

نرم کننده‌ها به منظور جلوگیری از آسیب به سطح خارجی موها ساخته شده‌اند . آنها با ایجاد پوششی روی سطح خارجی و خشن مو، به آن حالت صاف و یکنواخت می‌دهند . همچنین موجب خنثی شدن بارهای الکتریکی سطح مو می‌شوند و به این ترتیب موها آشفته و بی‌نظم به نظر نمی‌رسند و راحت‌تر حالت می‌گیرند و شانه می‌شوند . ضمن این که باعث می‌شوند موها ضخیم‌تر به نظر رسیده و از ایجاد گره در موها جلوگیری می‌کنند.

 

 

نرم کننده‌ها فقط روی سطح موها اثر می‌گذارند یا به عمق موها هم نفوذ می‌کنند؟

نرم کننده‌ها فقط بر سطح خارجی موها اثر گذاشته و تأثیری روی قسمت‌های مرکزی یا عمق فولیکول مو ندارند. تأثیر آنها نیز موقت و محدود (چند روز) است و با شستن مو ، نرم کننده نیز از سطح مو پاک می‌شود.

 

 چرا پس از رنگ کردن و مش کردن موها توصیه می‌شود از نرم کننده‌ استفاده شود؟

مو در حالت طبیعی دارای شارژ منفی است و زمانی که در تماس با اکسیدان (رنگ ، مش و مواد دکلره ، یا مواد فردهنده) قرار گیرد ، میزان اسیدسولفوریک آن بالا می‌رود و باعث افزایش شارژ منفی مو می‌شود .

 

چه نرم کننده‌هایی برای مو مفید هستند؟

اولین نرم کننده‌ها ، سورفاکتانت‌های کاتیونی هستند که شارژ مثبت دارند و باعث کاهش شارژ منفی مو و در نتیجه کاهش زبری و خشونت مو می‌شوند . افرادی که موهای بلند ، کلفت یا دکلره و فر شده دارند ، باید نرم کننده‌های قوی مصرف کنند ؛ ولی برای افرادی که موی کوتاه ، نازک و رنگ نشده دارند ، نرم کننده‌های ملایم مناسب است . امروزه در بازار شامپوهای حاوی نرم کننده متعددی وجود دارد که اثر خوبی دارند ؛ اما برای موهای آسیب دیده ، استفاده از نرم‌کننده به طور جداگانه ، اثر مطلوب‌تری خواهد داشت.

 

 

 

چرا شامپو  ؟

رنگ مو و یا هایلایت مو با ترکیبات دکلره و سایر مواد شیمیایی مورد استفاده جهت تغییر رنگ مو به علت داشتن مواد قلیایی باعث ایجاد آسیب به لایه های سطحی ساقه مو می گردد. موهای رنگ شده ، مش و های لایت شده نیاز به مراقبت ویژه ای در برابر عوامل نامطلوب و استرس زای روزانه نظیر مواجه شدن با اشعه ماورا بنفش خورشید ، شستشوی متناوب موها و آلودگی هوا دارند . تخریب لایه خارجی منجر به زبر و خشـن شدن موها شده و رنگ ایجاد شده روی موها را از بین می برد اشعه ماورا بنفش نور خورشید نیز با تجزیه رنگ مو باعث تغییر آن شده و نارضایتی فرد را از رنگ جدید به دنبال دارد .

شامپوهای مخصوص موهای رنگ شده ، بسیار ملایم‎اند و خاصیت چربی‎زدایی کمتری دارند تا موهایی که در اثر مواد شیمیایی خشک شده‎اند ، از آن بیش‌تر خشک نشوند .

شــامپو و تونیک مخصوص موهای رنگ شده   دریچه ای نو برای احیا و ترمیم آسیب های وارده به موها می باشد . شامپو و تونیک این خاصیت را دارد که رنگ مو را تثبیت کند زیرا در این شامپو مواد پاک کننده کمتری نسبت به سایر شامپوها وجود دارد و باعث می‎شوند رنگ مو دیرتر جلای خود را از دست داده یا از روی موها پاک شود . شامپو و تونیک مخصوص موهای رنگ‌شده  حاوی موادی هستند که تا حدی می‎توانند از رنگ مو و خود موها در برابر اشعه UV آفتاب محافظت کنند . در فرمولاسیون شامپوی تثبیت کننده رنگ موی  سعی آلاشده است از مواد طبیعی جهت ترمیم مو و حفظ رنگ مو بهره گرفته شود تا مو خوش حالت و درخشان باشد و نیاز به رنگ کردن مجدد موها کمتر شود.

شامپوی  خاصیت شویندگی ملایم دارد تا باعث صدمه بیشتر به موها نشود. شویندگی ملایم به همراه مواد آنتی اکسیدان و مواد ترمیم کننده ، قدرت فراوانی در حفظ Shade رنگ مو و درخشندگی مو به این شامپو می بخشد. این محصول pH مو را به ۵٫۵-۵ می رساند و باقیمانده قلیایی رنگ مو را از روی مو حذف می کند.

 

 

 

مزایای شامپوهای مخصوص موهای رنگ شده ی 

– مناسب برای موهای رنگ شده

– تقویت شده با مواد مغذی و uv فیلتر

– نگهدارنده و براق کننده رنگ موها

– موها را نرم و براق تر کرده و رنگ مو را تا ۷۰% بیشتر محافظت می کند

– تغذیه کننده مو از ریشه تا نوک همراه با محافظت

– محافطت مو در برابر آسیب های محیطی و افزایش درخشندگی رنگ مو

 

 

 

مزایای پک مخصوص موهای رنگ شده ی 

– دارای اثر نرم کنندگی عمیق و رطوبت رسانی قوی برای موهای رنگ شده

– تثبیت رنگ موها با بهره گیری از خواص ضد رادیکالی

– دارای فیلتر ضدآفتاب جهت محافظت از موهای رنگ شده

– ترمیم موهای آسیب دیده و رنگ شده با استفاده از اسیدهای آمینه ضروری

– غنی شده با پروویتامین B5 جهت رفع زبری و خشکی موهای رنگ شده

 

 

 

روش مصرف شامپوی مخصوص رنگ مو 

به مقدار کافی از شامپو مخصوص موهای رنگ شده بر روی موی خیس مالیده و به آرامی ماساژ دهید. کف حاصله را به مدت ۱ تا ۲ دقیقه بر روی موها نگاهداشته سپس آبکشی نمائید. عمل شستشو را مجدداً به روش قبلی تکرار نموده و خوب آبکشی نمائید. از شامپو مخصوص موهای رنگ شده  3تا ۴ بار در هفته به مدت نا محدود استفاده نمائید. در این حال از شانه کردن موها اجتناب نموده و پس از مدت زمان ۳ الی ۵ دقیقه موهارا آبکشی نمایید .

روش مصرف تونیک ها

۳ پاف از تونیک روز را بر روی سر اسپری نموده ، به مدت ۳ دقیقه آرام ماساژ دهید . سپس بدون نیاز به شستشو ، موهای خود را شانه نموده و به فرم دلخواه درآورید . همین روش را برای تونیک شب نیز بکار ببرید .

  بدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *